خیاطی آسان

 

 

کسانی که به خیاطی علاقه دارند می توانند با استفاده از ترفندهای خاص خیاطان حرفه ای به راحتی و آسان در منزل دوخت و دوز کنند.

 

خیاطی آسان با این ترفندهای کوزه گری که هر خانمی نیاز دارد بلد باشد.

 

 

شما با فرا گرفتن مهارت های خیاطی می توانید برای خود و اطرافیانتان لباس بدوزید و همیشه ظاهر خوبی داشته باشید. خیاطی مانند هر حرفه ی دیگری ترفندهای خاص خود را دارد که این کار را برای افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند راحت تر می کند.

 

بین وسایل خیاطی تان آهن ربا بگذارید

آهن ربای کوچک در وسایل خیاطی خود داشته باشید تا در صورت گم شدن سوزن ، شما بتوانید با کشیدن آهسته آهن ربا بر روی زمین سوزن گم شده را بیابید.

در درون یک جعبه سوزن ته گرد یک تکه آهن ربا بیندازید تا سوزن ته گرد ها به آهن ربا بچسبد و پخش نشود. دقت کنید که کودکتان آهن ربا را جلوی تلویزیون رنگی نگیرد زیرا رنگ تلویزیون از بین خواهد رفت و رنگ آن دیگر برنمی گردد.

 

 

ترفندهای خیاطی آسان :

 

جا دکمه آسان :

اگرلباس شما جا دکمه دارد و می خواهید آن را شکاف بزنید ، دستتان را به محلول نشاسته و آب آغشته کنید و به جا دکمه بکشید تا سریع برش بخورد .برای برش زدن جا دکمه ، زیر جا دکمه دندانه های درشت شانه بگذارید و با یک تیغ آن را برش بزنید.

 

عیب چرخ خیاطی :

برای برطرف کردن عیب چرخ خیاطی زیر چرخ یک تکه پارچه بگذارید و پارچه را بدوزید . دوخت پشت و روی پارچه را بنگرید . در صورتی که دوخت زیر پارچه خراب بود قسمت بالای چرخ مشکل دارد و ممکن است مسیر رد شدن نخ از بالا تا سوزن مشکل داشته باشد پس آن را بررسی و برطرف کنید . اگر دوخت قسمت روی پارچه خراب باشد ، قسمت زیر چرخ مشکل دارد و باید اقدامات لازم انجام شود.

 

اگر چرخ شما کار نمی کند :

اگر چرخ شما کار نمی کرد قبل از اینکه چرختان را به تعمیرگاه ببرید ، آن را بررسی نمایید که دور تسمه آن نخ نپیچیده باشد . زیرا پیچیده شدن نخ در دور تسمه مانع حرکت تسمه و کار کردن چرخ می شود . در صورت پیچیده شدن نخ دور تسمه نخ ها را با قیچی از تسمه جدا نمایید تا چرخ دوباره کار کند.

 

قرار دادن دوک بر روی چرخ :

برای استفاده از دوک به جای قرقره ، ابتدا یک لوله خودکار روی محل قرار گرفتن قرقره قرار دهید و سپس دوک را روی خودکار بگذارید ، این کار سبب می شود که تعادل دوک حفظ شود و مانع از افتادن دوک در حین کار می شود . شما می توانید یک قرقره را در جای خود بگذارید و سپس دوک را روی قرقره قرار دهید .

 

 

نخ کردن سوزن :

برای نخ کردن راحت سوزن درون یک قوطی فیلم عکاسی محلول آب و نشاسته بریزید و آن را کنار چرخ خیاطی نگه دارید و زمانی که خواستید سوزن را نخ کنید نخ را درون این محلول بزنید تا راحت تر نخ شود. یک سیم نازک را از وسط تا کنید و سپس نخ را از وسط آن خارج کرده و وارد سوراخ سوزن کنید و نخ را از طرف دیگر سوزن بیرون آورید.

 

 

نکات ریز خیاطی خانگی آسان و راحت

 

یک نکته در مورد زیپ هایی که سخت باز و بسته می شوند :

برای راحت باز و بسته شدن زیپ شلوارهایی که به سختی باز و بسته می شوند روی دنده های زیپ یک صابون خشک بکشید .

 

دوختن درز لباس هایی که پارچه های آن ها ضخیم هستند :

برای آسان دوخته شدن لباس های ضخیمی که سوزن به سختی در آن وارد می شود روی پارچه را صابون خشک بکشید تا سوزن راحت داخل پارچه وارد شود و لباس راحت دوخته شود.

 

آهار دادن رومیزیهای ابریشمی :

برای آهار کردن رومیزیهای ابریشمی در صورت در دسترس نبودن ژلاتین ، از نشاسته استفاده کنید . ابتدا رومیزی را با آب سرد بشویید و سپس در یک ظرف آب سرد و 2 قاشق نشاسته بریزید و با هم مخلوط کنید و چند دقیقه رومیزی را درون این محلول قرار دهید . سپس آن را از محلول خارج نموده وروی یک جای صاف قرار داده و روی آن یک پارچه ی سفید بیاندازید و سپس آن را اتو بکشید.

 

استفاده از یک لاک ناخن برای در رفتگی جوراب :

اگر جوراب شما در رفته بود و سوراخی در آن ایجاد شده بود ، برای بزرگ تر نشدن جای در رفتگی ، اطراف سوراخ را لاک ناخن بزنید و برای زیبایی آن روی سوراخ جوراب با لاک ناخن نقش هایی مانند ستاره بکشید و این شکل را روی لنگه دیگر جورابتان نیز بکشید تا هر دو جوراب شبیه هم شوند.

 

چند نکته در مورد دکمه :

برخی از مواقع در اثر با عجله بازو بسته کردن دکمه ها ، دکمه کنده شده و پارچه را نیز می کند. در این هنگام برای دوخت دکمه بهتر است دکمه را به یک تکه پارچه نخی چهار گوش دوخته و سپس دکمه را از طرف پشت پارچه ، درون محلی که سوراخ شده یا دکمه آن کنده شده فرو ببرید . بعد نوار نخی را به پیراهن بدوزید و اطراف سوراخ را رفو کنید تا دکمه سفت شود و به راحتی کنده نشود.

 

 

تکنیک های خیاطی آسان در منزل

 

دوختن دکمه های صدفی :

دکمه های صدفی لیز هستند و ممکن است دوخت آن برایتان مشکل باشد . برای راحت تر دوختن این نوع دکمه ها ابتدا روی دکمه را نوار چسب بچسبانید تا لیز نخورد و ثابت بماند تا راحت بتوانید این نوع دکمه ها را بدوزید . پس از دوخته شدن دکمه ، نوار چسب راآرام از روی دکمه جدا نمایید.

 

 

یک نکته در مورد سوراخ کردن کمر بند :

اگر به دلیل کاهش وزن ، لاغر شده اید و کمربندتان برای شما گشاد شده ، روی آن سوراخ جدیدی ایجاد کنید بدین گونه که روی شعله گاز نوک یک میله ی بافتنی را داغ کنید و سپس روی کمر بند سوراخ ایجاد نمایید.

 

برش زدن پارچه :

یک برش چند سانتی با قیچی ایجاد کنید سپس با دست پارچه را از همان قسمت پاره کنید.

 

 

ایجاد یک برش مستقیم :

برای برش زدن صاف و بدون نقص پارچه ابتدا یکی از تارها یا نخ های پارچه را آرام بیرون بکشید تا یک خط مستقیم بر روی پارچه ایجاد گردد . از این خط برای هدایت قیچی در یک مسیر صاف استفاده کنید و یک برش بی نقص بزنید.

 

دوختن لباسهای نازک :

برای جلوگیری از چروک شدن لباس های نازک در حین دوخت ، در زیر پارچه یک تکه کاغذ بگذارید و درز لباس را با چرخ بدوزید . سپس چنانچه در دنیای مد نمناک گفته ایم بعد از پایان کار از پشت لباس کاغذ را جدا کنید . این کار سبب می شود که درز لباس صاف شده و هیچ چروکی نداشته باشد.

 

 

نکات خیاطی آسان برای افراد مبتدی

 

چین انداختن بر روی پارچه:

برای چین انداختن روی پارچه از چنگال استفاده کنید به این صورت که یکی از شیارهای آن را وارد لبه پارچه کنید و چنگال را یک دور بچرخانید. طبق آنچه در دنیای مد نمناک توضیح داده ایم بخشی که چین افتاد را بدوزید و این کار را تکرار کنید تا چین هایی یکدست با اندازه کاملا برابر و ظاهری آراسته بر روی پارچه ایجاد گردد .

 

 

مرتب کردن قرقره ها و ماسوره ها

از چنگال های کوچک یک بار مصرف برای مرتب کردن قرقره ها و ماسوره ها استفاده کنید. قرقره نخ و ماسوره نخ را روی هم قرار داده و یک چنگال کوچک را به صورت سر و ته در آن فرو کنید اینگونه دیگر در پیدا کردن قرقره و ماسوره هماهنگ با آن دچار مشکل نمی شوید.

 

تیز کردن سوزن خیاطی

پس از مدتی کار با سوزن، سوزن کند شود پس لازم است که سوزن خیاطی تیز شود. برای تیز کردن سوزن سمباده ای نازک تهیه کنید و با چرخ خیاطی روی آن را بدوزید. تماس مکرر سوزن با سمباده سبب تیز شدن سوزن می شود.

 

بیشتر بدانید:”آموزش دوخت مانتو کیمونو

 

خط اتو انداختن

خط اتو داشتن لباس نشان دهنده ی نظم و انضباط است . برای خط اتو انداختن روی لباس ها از محلول آب و سرکه ی سفید استفاده کنید و مقداری از محلول را در محل اتوکشی بزنید و سپس روی آن را اتو کنیدتا به راحتی لباستان خط اتو بیافتد.

 

 

تیز کردن قیچی

قیچی پس از مدتی کار کردن کند می شود و دیگر نمی توان با آن به راحتی پارچه را برش زد و ممکن است قیچی کند به پارچه آسیب برساند پس باید قیچی را تیز کنید . با برش ورق های سمباده و یا ورق های آلومینیومی می توانید قیچی خود را تیز کنید.

 

 

keyboard_arrow_up