آموزش دوخت مانتو بدون الگو

خیاطی بدون الگو چیست؟

یکی از برترین و پرکاربردترین متدهای خیاطی در جهان خیاطی بدون الگو است که در حال حاضر در بیش از ۹۰ درصد تولیدی ها از این روش استفاده می کنند که البته باید در استفاده از این متد دقت فراوانی به کار رود که در صورت رعایت نکات با این روش می توان با سرعت بالایی به تولید لباس پرداخت . در آموزش تصویری خیاطی بدون رسم الگو شما می توانید لباسهایتان را کپی کنید و بدون نیاز به تولید الگو به راحتی لباس های جدیدی را تولید کنید. در این روش چون شما از لباس هایی با سایز خودتان استفاده کرده اید پس لباس تولید شده مناسب با اندام و وضعیت بدنی شما می باشد. همین سرعت عمل بالا و نیاز نداشتن به رسم الگو باعث شده است که این نوع خیاطی روز به روز مخاطب های بیشتری را به خود جذب کند.برای پیشرفت در این کار باید حتما تمرین داشته باشید تا بتوانید در مراحل بعدی به راحتی بدون الگو به برش و تولید لباس مورد نظرتان بپردازید.

 

 

در کل میتوان گفت خیاطی بدون الگو متدی است که در آن نیاز به اندازه گیری ندارد و یا نیاز به رسم الگو نمی باشد که همین امر باعث تولید لباس در بالاترین سرعت و زمان ممکن می شود.

 

وسایل مورد نیاز برای دوخت یک مانتو بدون الگو

 

 

به طور کلی برای دوخت یک مانتوی بدون الگو، باید وسایل زیر را تهیه کنید:

پارچه ( با هر نوع جنسی که مد نظر شما است) به اندازه ۸۰* ۱۲۰ سانتی متر ( می‌توانید قد مانتو را تغییر دهید)

قیچی برای برش دادن پارچه

یک مانتو با سایز مناسب برای الگو قرار دادن

چند عدد سنجاق برای ثابت نگه داشتن پارچه

چندین دکمه

نخ و سوزن

از جمله ویژگی های این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدون نیاز به ایجاد الگو و اندازه گیری
  • صرف وقت کم تر برای تولید و دوخت لباس
  • تولید لباس متناسب با اندام و فیزیک بدنی شما
  • دقت فوق العاده بالا در تولید لباس
  • برترین متد حال و حاظر دنیا
  • بهترین راه برای کسب درآمد از این هنر
  • بدون نیاز به ابزار های خاص

 

آموزش مرحله به مرحله دوخت مانتو بدون الگو

 

 

مرحله اول: در مرحله اول برای آموزش دوخت یک مانتو بدون الگو باید با توجه به وسایل لازم، پارچه مورد نظر را انتخاب کنید.  پارچه را به طور کامل باز کنید و مانتویی که از قبل آماده کردید را بر روی پارچه قرار دهید.

 

مرحله دوم: در مرحله دوم قسمت راست و چپ پارچه را بر روی مانتوی مورد نظر قرار می‌دهیم، به طوری که دیگر مانتو مشخص نباشد و سطح مانتو را کاملا پارچه پوشیده باشد.

 

مرحله سوم: زمانی که پارچه به طور کامل روی مانتو قرار گرفت، پارچه‌های اضافه که در کنار مانتو است را برش ‌ می‌دهیم و پارچه را هم قد با مانتو قرار ‌می‌دهیم.  سپس به سراغ برش آستین‌ها می‌رویم.

 

مرحله چهارم: برای برش آستین در دوخت مانتو باید قسمت سرشانه مانتو‌ را از روی پارچه پیدا کنیم و دقیقا محل دوخت آستین را از روی سرشانه برش دهیم. دقت کنید که این مرحله بسیار حساس بوده و باید برش را با دقت بسیار بالایی انجام دهید.

 

مرحله پنجم: پس از اینکه برش مانتو تمام شد، دیگر به الگوی مانتو نیازی نیست و می‌توانید مانتو را از روی پارچه بردارید.

 

مرحله ششم: حال نوبت به دوختن آستین‌ها می‌رسد. برای دوختن آستین‌ها کافی است تا پارچه را روی میز  قرار دهید و به اندازه آستین مانتو جدید برش داده و از قسمت‌های انتهایی شروع به دوختن می‌کنیم.

 

مرحله هفتم: آستین‌ها را با سنجاق به محل دوخت ثابت نگه دارید. توجه کنید که برش و دوخت آستین‌ها در دوخت مانتو اهمیت زیادی دارید و هرگونه بالا یا پایین شدن آن ممکن است که کل مانتو را خراب کند. پس در هنگام برش و دوخت آستین توجه بیشتری داشته باشید.

 

مرحله هشتم: در این مرحله باید دکمه‌های لباس را به فاصله دو سانت از همدیگر در محل آستین و سرشانه‌ها بدوزید.

برای دوخت مانتو بدون الگو باید چه اصولی رعایت شود؟

شناخت اصولی و درست اندام

شناختن خط‌های اصلی و فرعی پارچه

خرد و کوچک کردن اندازه‌ها و اندازه گیری دقیق مانتو و پارچه

شناخت پارچه‌ی درست برای هر مانتو

رسم اندازه مانتو بر روی پارچه به طور دقیق

رعایت کردن نقاط موازنه

برش درست و اصولی پارچه و مانتو

رعایت ترتیب دوخت و اتو کاری درست پس از دوخت

پرو مانتو و کامل کردن دوخت( تنگ یا گشاد کردن لباس)

نکات مهم در خصوص دوخت مانتو بدون الگو

به طور کلی اگر قصد دارید که آموزش خیاطی و دوخت مانتوی بدون الگو را پشت سر بگذرانید، باید در مرحله اول با اصول و قواعد خیاطی آشنا شوید. معمولا دوخت بدون الگو بسیار راحت‌تر از خیاطی با الگو است. بنابراین بهتر است که قبل از نوع دوخت، وصل کردن درزها را با پارچه‌های ضایعاتی یا روزنامه انجام دهید. کافی است تا قطعات مختلف پارچه را بهم بدوزید تا با انواع دوختن آشنا شوید.

 

 

نکته دیگری که در خصوص دوخت مانتو بدون الگو باید بدانید این است که قبل از برش پارچه، طراحی روی پارچه را تمرین کنید. در طراحی بدون الگو، نحوه طراحی کردن همانند یک طوفان مغزی است. سعی کنید تا قسمت‌های مختلف لباس را به طور جدا از هم‌ طراحی کنید. حتی می‌توانید در زمان بیکاری هم تکه‌ای از لباس را روی کاغذ بکشید.

 

 

 

 

 

keyboard_arrow_up