آموزش دوخت مانتو عبایی

 

برای دوخت مانتو عبایی آستین دار به مقدار مورد نیاز پارچه حریر لازم دارید. آموزش دوخت مانتو عبایی آستین دار یکی از دوخت های آسان مانتو زنانه است که اگر خیلی هم در خیاطی حرفه‌ای نباشید، با یک پارچه مناسب و و کمی دقت می‌توانید برای خودتان یک مانتو عبایی شیک آستین دار، ساده و جذاب بدوزید. مانتو عبایی گشاد، آزاد و راحت است و بیشتر در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل مانتو عبایی آستین دار یکی از پوشش های خنک فصل تابستان می باشد و الگوی ساده ای دارد. در تصویر زیر آموزش دوخت مانتو عبایی آستین دار و روش کشیدن الگوی مانتو عبایی آستین دار آورده شده است. هر چه پارچه مانتو عبایی ریزش بیشتری داشته باشد یا به عبارت دیگر لخت تر باشد، مانتو عبایی آستین دار زیباتر به چشم می‌خورد؛ برای برای دوخت مانتو عبایی آستین دار از پارچه های کرپ، ساتن و حریر استفاده کنید. دوخت مانتو عبایی زنانه آستین دار به دو روش انجام می‌شود؛ از راسته پارچه و از اریب پارچه. مانتوی عبایی دوخته شده با هر دو روش تن خور شیک و مناسبی خواهد داشت.

 

الگوی مانتو عبایی آستین دار

برای رسم الگوی مانتو عبایی آستین دار باید مراحل زیر را دنبال کنید. در اینجا با روش کشیدن الگوی مانتو عبایی آستین دار به صورت گام به گام در خدمت شما هستیم این مدل مانتو عبایی را می توانید به عنوان مانتو عبایی مجلسی استفاده کنید. برای کشیدن الگوی مانتو عبایی آستین دار ابتدا بایستی قد مانتو را اندازه گیری بکنیم. برای اندازه گیری قد مانتو متر را از سرشانه پشت تا قد دلخواه مانتو گرفته وبه علاوه 10 تا 15 سانتیمتر می کنیم. قد متناسب برای این مانتوهمان120 است پارچه را ازترکی پارچه پهن کرده و قد مانتو همان عرض پارچه می باشد.

 

عکس الگوی مانتو عبایی

 

روی الگوی پشت مانتو عبایی بیشتر کار کنید ،قد مانتو را تا 15 سانتیمتر بالاتر از زمین بلند کنید . مقدار منحنی یقه جلو را روی بالاتنه پشت رسم کنید. از سرشانه یک سانتیمتر بالا رفته و قد آستین را منهای 15 سانتیمتر ادامه دهید . خط مچ را به اندازه 30 سانتیمتر گونیا کنید ، از این نقطه مطابق شکل به خط باسن خطی منحنی رسم کنید. از قسمت پشت در ادامه خط باسن با خط آستین خطی مستقیم رسم کنید . تکه پشت آستین مانتو عبایی برش دارد . الگوی جلوی مانتو عبایی آستین دار را کپی کنید. از گوشه گردن خطی مستقیم به اندازه حدود ۱۱۵ سانتیمتر ادامه دهید . ار این قسمت با لبه مانتو منحنی کنید.

 

بیشتر بدانید:”آموزش دوخت مانتو عبایی جلو بسته بدون الگو

چند متر پارچه برای مانتو عبایی لازم است؟

 

 

پارچه ساتن عاشقی یا کرپ کن کن ، به عرض ۱۵۰ سانتیمتر و طول ۲۶۰ سانتیمتر ، پارچه حاشیه دار ابریشمی به عرض ۱۵۰ سانتیمتر و طول ۱۳۰ سانتیمتر برای دوخت مانتو عبایی آستین دار لازم است.

 

آموزش دوخت مانتو عبایی آستین دار (برش از راسته پارچه)

برای دوخت این مدل مانتو عبایی دو قد پارچه با پهنای ۱۲۰ تا ۱۵۰ نیاز است. پهنای الگو به اندازه عرض پارچه است. (البته این مدل مانتو عبایی آستین دار نیازی به کشیدن الگو به طور جداگانه ندارد و می‌توان تمام مراحل را روی پارچه انجام داد) اگر دوست داشتید می توانید از دورنگ پارچه حریر استفاده کرده به این صورت که یکی را به عنوان آستر و یک لای دیگر را به عنوان رویه مانتو انتخاب کنید. همه درزها را از داخل دوخته برگردانید و قسمت سرشانه را به هم وصل کنید. (برای دوخت مانتوی عبایی آستردار) برای اینکه مانتو روی تن ثابت باشد می توانید از کمری که از پارچه دوخته اید نیز استفاده کنید.

 

 

از دولای بسته پارچه 8 سانتی متر اندازه می‌زنیم. (این برای گودی پشت گردن است)

2 سانتی متر پایین آمده و گوی گردن را رسم می‌کنیم.

از قسمت دولای باز 20 سانتی متر از بالای الگو پایین آمده و از گودی گردن به این نقطه وصل می‌کنیم. (این قسمت سرشانه و

آستین مانتو است)

25 سانتی متر برای بازی مچ در نظر بگیرید.

قد آستین و سرشانه را حساب کنید و هر چقدر از خط آستین الگو کم دارید، به صورت مچی به لب آستین اضافه کنید. (حدود 20

سانتی متر کفایت می‌کند)

برای الگوی جلو نیز تمام این مراحل را اجرا کنید.

حال از قسمت گودی گردن، خط صافی از 8 سانتی متر تا پایین رسم می‌کنیم. (این مدل مانتو عبایی آستین دار جلو باز است و می‌توان از کمربند یا

سنجاق سینه برای بسته شدن آن استفاده کرد)

برای قسمت یقه پشت، سجاف آماده کرده و برای جلو می‌توان از خود پارچه 3 سانتی متر جای دوخت گذاشت. جای دوخت را به داخل برگردانده و از رو بدوزید.

نحوه دوخت مانتو عبایی آستین دار (برش از اریب پارچه)

 

 

برای دوخت این مدل مانتو عبایی باید برش از اریب پارچه انجام شود. از پارچه‌ای به عرض 150 سانتی متر و قد 150 سانتی متر استفاده می‌شود. (یعنی یک مربع 150 در 150 آماده کنید)

 

قطر مربع را تا بزنید. به این ترتیب دولای بسته پارچه روی اریب پارچه مانتو عبایی قرار می‌گیرد.

از سه گوش پایین 40 تا 50 سانتی متر بالا آمده و قیچی می‌زنیم (این قسمت پایین مانتو است و ادامه آن قد مانتو)

 

 

هر مقدار از قد مانتو که در قسمت ترکی پارچه است، به همان اندازه در قسمت دولای بسته و اریب پارچه علامت بزنید.

حال پارچه را باز کرده و از خطی که علامت زده‌اید 8 سانتی متر به دو طرف علامت بزنید.

قسمت وسط جلو را به نقاط علامت زده شده وصل کنید.

15 سانتی متر برای بیرون آمدن دست در نظر بگیرید.

 

 

این مدل فقط درز در سر شانه دارد. جلوی این مدل نیز باز است و می‌توان از کمربند استفاده کرد.

 

این مقاله را بخوانید:”آموزش دوخت مانتو

 

آموزش دوخت مانتو عبایی آستین دار همانطور که در بالا خواندید و مشاهده کردید با دو روش انجام شد و بهتر است از پارچه ساتن برای دوخت این مدل مانتو استفاده کنید تا در تن زیباتر باشد.

 

 

 

 

 

 

keyboard_arrow_up